Konstantynów to dzielnica z najlepszą dostępnością sklepów

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - zakupy w Szczecinie

Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sam Szczecin na tle pozostałych 11 miast? 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.2 Mb

Według raportu przeprowadzonego przez firmę Colliers International w 2018 roku, Szczecin jest miastem o najniższym poziomie nasycenia galeriami handlowymi. Za to stolica zachodniopomorskiego może poszczycić się brakiem pustostanów oraz najniższymi cenami wynajmu przestrzeni handlowej za metr kwadratowy. Handel w Szczecinie nie ogranicza się do galerii handlowych mieszkańcy chętnie odwiedzają również targowiska, a trzy najpopularniejsze to: Pogodno, Turzyn oraz Manhattan. 

Według raportu przeprowadzonego przez firmę Colliers International w 2018 roku, Szczecin jest miastem o najniższym poziomie nasycenia galeriami handlowymi. Za to stolica zachodniopomorskiego może poszczycić się brakiem pustostanów oraz najniższymi cenami wynajmu przestrzeni handlowej za metr kwadratowy. Handel w Szczecinie nie ogranicza się do galerii handlowych mieszkańcy chętnie odwiedzają również targowiska, a trzy najpopularniejsze to: Pogodno, Turzyn oraz Manhattan. 

 

Majowe i Śródmieście-Północ królują w rankingu

Okazuje się, że najbardziej usatysfakcjonowani są mieszkańcy Majowa, którzy ocenili swoje osiedle na poziomie 4,5 punktów. Dzielnica ma bogatą ofertę handlową, znajduję się tutaj: Centrum Handlowe Outlet Park, czyli jedyne centrum wyprzedażowe w Szczecinie, Centrum Handlowe Słoneczne, Dom Handlowy Neo oraz hipermarket Auchan. W pobliżu porozsiewane są hipermarkety: Kaufland, Carrefour, Leroy Merlin, Castorama oraz Galeria Gryf. W Majowie znajdują się również lokale usługowe oraz mniejsze punkty handlowe. 

Na drugim miejscu w zestawieniu sytuuje się Śródmieście-Północ, które zdobyło 4,4 punktów. Oprócz dyskontów w stylu Netto i Kauflanda, mieszkańcy osiedla, mają do dyspozycji największe targowisko w Szczecinie, czyli Manhattan. Na terenie targowiska punkty handlowe, zawierające różnorodną ofertę, przeplatają się z punktami usługowymi. Niedaleko osiedla znajduje się Galaxy Centrum, miejsce znajdujące się w ścisłym centrum miasta. To obecnie największe centrum handlowo-rozrywkowe w regionie, które cieszy się niegasnącym zainteresowaniem, rocznie odwiedza je 11 milionów osób. W obiekcie dostępne są sklepy, punkty sportowe, multipleks i lokale gastronomiczne. 

Skolwin osiedlem, w którym brakuje punktów handlowych

Najgorzej ocenione zostało osiedle Skolwin, otrzymując nieco ponad 2 punkty. W obrębie osiedla znajdują się jedynie lokalne punkty handlowe. Przedostatnie miejsce obejmuje obszar Golęcina-Gocława. 

Szczecin na tle pozostałych miast 

Mieszkańcy Szczecina nisko ocenili dostępność sklepów, przyznając średnią ocenę 3,83, co dało miastu przedostatnią pozycję w zestawieniu. Pierwsze miejsce zajmują ex aequo Poznań i Katowice (po 4,03), a ostatnie – Bydgoszcz (3,70).

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt