Gdynia w gronie bezpieczniejszych miast Polski

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Gdzie bezpiecznie, gdzie niebezpiecznie w Gdyni?

Mieszkańcy „polskiego okna na ​ świat”, jak przed niemal stu laty nazwano Gdynię, mają powody do zadowolenia. Poziom bezpieczeństwa w ich mieście jest na ogół zadowalający. Ranking Dzielnic Otodom wskazuje jednak na bardzo zaskakujące zmiany, jakie dokonały się w ciągu ostatnich lat.

Przez kilka ostatnich dekad Gdynia, miasto niegdyś kojarzone wyłącznie z portem i stocznią, zyskała nowe wymiary, zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej. Olbrzymi rozwój miasta związany jest ściśle z inwestycjami budowlanymi, tak mieszkalnymi jak i przestrzeniami biurowymi. Ważnym jednak czynnikiem warunkującym go jest poziom bezpieczeństwa w mieście. 

A to przez samych mieszkańców oceniane jest całkiem nieźle. Agencja IQS na zlecenie Otodom zapytała mieszkańców 12 polskich miast, w tym 1465 gdynian o to, czy czują się w swojej okolicy bezpiecznie po zmroku i czy według nich dzieci są bezpieczne poza domem. Średnia ocena w mieście to 3,81, co sytuuje Gdynię wśród wyżej ocenionych miast. Lepiej jest jednak w Lublinie (3,92), Białymstoku i Gdańsku (3,91), Szczecinie (3,85) oraz Warszawie (3,84). Najmniej zadowoleni z poczucia bezpieczeństwa są mieszkańcy Łodzi (3,43) i Wrocławia (3,63).

 

Prześledźmy też poszczególne dzielnice Gdyni pod tym kątem. 

Działki leśne na czele

Badania potwierdzają, iż najbezpieczniejsza dzielnica Gdyni to Działki leśne, która uzyskała aż 4,32 punktu na 5 możliwych. Swobodę poruszania się po zmroku mieszkańcy tej dzielnicy ocenili na 4,45, a bezpieczeństwo dzieci – na 4,09. Co ciekawe, Działki leśne w poprzednim Rankingu Dzielnic Otodom, opublikowanym w 2017 roku zajmowały bardzo dalekie, 16. miejsce pod względem bezpieczeństwa. Co przyczyniło się do tak spektakularnego awansu? 

Nasi klienci podkreślają, że jest to bardzo spokojna dzielnica. Znajduje się w doskonałej lokalizacji: blisko centrum Gdyni, ale w sąsiedztwie terenów leśnych i z wieloma szkołami. To głównie te czynniki wpływają na atrakcyjność tej lokalizacji. Często zamieszkują ją rodziny z dziećmi, którym zależy na dobrym sąsiedztwie i otoczeniu – powiedziała Julia Jarmuła, z biura Starnawska & Boleńska Nieruchomości, które jest laureatem tytułu Lider Nieruchomości Otodom w województwie pomorskim.

 

Wielki Kack i Chwarzno-Wiczlino na podium

Drugi w rankingu Wielki Kack może pochwalić się wynikiem 4,27. Co ciekawe, jest ona wyżej oceniana od Działek leśnych, jeśli chodzi o pobyt dzieci poza domem bez opieki dorosłych (4,22 do 4,09), ustępuje jednak liderowi, gdy chodzi o poruszanie się po zmroku (4,30 do 4,45). Na najniższym stopniu podium znalazło się Chwarzno-Wiczlino, ocenione na 4,09.

Spektakularne spadki

Porównując wyniki Rankingu Dzielnic Gdyni z 2017 roku z obecnym zestawieniem, zauważyć można wyraźny spadek oceny w dzielnicy Mały Kack. Trzy lata temu znalazła się ona na 2. miejscu, tym razem spadła na miejsce 7, co uznać należy za powolne obniżenie zaufania jego mieszkańców. Nie jest to jednak największy spadek tej edycji rankingu. W rankingu dzielnic Gdyni z 2017 roku Karwiny uplasowały się bowiem na pierwszym miejscu z wynikiem 4,35 punkta. Dziś zdobywają zaledwie… 3,68 punkta! 

Leszczynki znów ostatnie

Najniebezpieczniejszą dzielnicą Gdyni, utrzymującą się na niechlubnym ostatnim miejscu od lat, są Leszczynki. Mieszkańcy tej dzielnic ocenili poziom bezpieczeństwa swojej okolicy na zaledwie 3,14 w pięciopunktowej skali. W poprzedniej edycji Rankingu Dzielnic Otodom, dzielnica ta także była na szarym końcu. 

– Wpływ na negatywną ocenę Leszczynek może mieć ich industrialny charakter. Mimo wszystko, ceny nieruchomości w tych rejonach są stosunkowo niskie, przez co nie brakuje chętnych, by tam zamieszkać – dodaje Julia Jarmuła z biura Starnawska & Boleńska Nieruchomości.

Jeśli więc poszukiwać nieruchomości w Gdyni mając na uwadze bezpieczeństwo otoczenia, najlepiej spoglądać na Działki Leśne, Wielki Kack i Chwarzno-Wiczlino. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Wkrótce będziemy przekazywać informacje o ​ wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt