Chojny-Dąbrowa – najtańsza dzielnica Łodzi?

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Łodzi

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na zakup nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.1 Mb

Życie w dużym mieście sprzężone jest z większymi kosztami, niż na przykład w miejscowościach na obrzeżach, bądź w mniejszych miastach. Różnice cen objawiają się również w obrębie miasta. Jak kwestia kosztów kształtuje się w przypadku Łodzi? W której dzielnicy koszty życia są najmniejsze, a ceny nieruchomości są osiągalne dla zasobów finansowych mieszkańców? Odpowiedzi na te pytanie znajdują się w Rankingu Dzielnic Otodom, który powstała na podstawie głosów prawie 2500 mieszkańców Łodzi.

 

Chojny-Dąbrowa - tu najmniej obciążasz swój budżet 

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Łodzi punktacji w skali od 1 do 5 łódzkim dzielnicom, oceniającej stwierdzenia: “koszty nieruchomości nie są wygórowane” oraz “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”. 

Najwyżej ocenianą dzielnicą zostały Chojny-Dąbrowa, otrzymując punktację w wysokości 2,96. Na drugim miejscu sytuuje się Teofilów, który otrzymał 2,87 punktu. Trzecie miejsce przypadło dzielnicy Bałuty (2,78).

Teofilów oraz Dąbrowa to dwa z tańszych osiedli w Łodzi- ceny mieszkań na tych osiedlach należą do najniższych w mieście. Koszty wynajmu mieszkań m.in. dlatego też są jedne z najniższych.W połączeniu z konkurującymi ze sobą licznymi targowiskami i bazarkami czy sklepami powodują,że koszty życia są jedne niższych. Radogoszcz to osiedle z lat 80, zamieszkują je osoby w średnim wieku które rzadziej korzystają z lokalnych bazarków z niższymi cenami na rzecz wygody zakupu wszystkiego w jednym dużym markecie - łatwiej wtedy wydać więcej kupując mniej potrzebne rzeczy – komentuje Adrian Truchta, Trust Nieruchomości.

Radogoszcz i Śródmieście najbardziej kosztownymi dzielnicami

Biegunowo do Chojny-Dąbrowa znajdują się Radogoszcz (2,47) i Śródmieście (2,5). O ile to drugie nie powinno budzić zdziwienia, bo centrum miasta pochłania najwięcej pieniędzy, jeżeli chodzi o kwestie nieruchomości i usługi, nie tylko w przypadku Łodzi, to jednak wynik uzyskany przez Radogoszcz jest zaskoczeniem. Mieszkańcy tej dzielnicy na skraju Łodzi są wyjątkowo niezadowoleni z cen nieruchomości w okolicy, uważają, że są zdecydowanie za wysokie. 

 

Łódź, a inne miasta Rankingu

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Łódź zajmuje pod względem zadowolenia z kosztów życia siódme miejsce z oceną 2,66. Najlepiej wypadł Białystok 2,94, drugie miejsce ​ zajmuje Lublin (2,84). Najmniej zadowoleni z poziomu cen są mieszkańcy Warszawy (2,43), Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt