7700 zł za metr i rekordowy wzrost cen na wrocławskim rynku pierwotnym

Podsumowanie roku 2019

Prawie 7700 zł za metr kwadratowy – średnio tyle wrocławscy deweloperzy żądali za metr kwadratowy mieszkania w 2019 roku. Dane dotyczące cen na rynku pierwotnym opublikował Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości. Wynika z nich, że stolica Dolnego Śląska była w ubiegłym roku jednym z miast, w których mieszkania drożały najszybciej.

Średnia wrocławska cena, 7677 zł, należy do najwyższych w kraju. Deweloperzy więcej żądają tylko w Warszawie (8844 zł), Krakowie (8178 zł) i Gdańsku (8155 zł). Najtaniej jest w Łodzi (5905 zł), Szczecinie (6374 zł) i Katowicach (6836 zł).

– Wrocław zajmuje czwarte miejsce w Polsce nie tylko pod względem wysokości cen mieszkań, ale i dynamiki ich wzrostu. W 2019 metr kwadratowy w nowym mieszkaniu kosztował tam o 17% więcej niż rok wcześniej. W stosunku do roku 2018 rynek pierwotny bardziej drożał jedynie w Gdańsku (21%), Katowicach (20%) i Szczecinie (19%). U źródeł tak drastycznych podwyżek stoją wysoki popyt, napędzany dodatkowo przez zakupy inwestycyjne, niskie stopy procentowe, coraz droższą pracę i materiały budowlane – zauważa Michał Szczudlak, Head of Data and Analytics Otodom.

 

Wrocławianie, niezależnie czy wybiorą mieszkania z rynku wtórnego, czy nowy lokal prosto od dewelopera, muszą więc głęboko sięgnąć do kieszeni. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że jest w czym wybierać. Obecnie w Otodom znaleźć można oferty z 109 nowych inwestycji z Wrocławia i najbliższych okolic.

2019 na wrocławskim rynku pierwotnym.docx

DOCX - 131 Kb

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt